e-biletylotnicze.pl
Wyniki finansowe przerosły oczekiwania

 • easyJet, europejska tania linia lotnicza, ogłosiła dziś wyniki za okres 6 miesięcy kończący się w marcu 2006 r.

  Półroczna strata brutto wyniosła 40 milionów GBP i mimo wzrostu cen paliwa o 49% (wzrost kosztów o 55 milionów GBP lub 3,01 funta na jedno miejsce w samolocie) była niższa niż oczekiwano.
  Cięcie kosztów nabiera tempa: koszty na jedno miejsce, nie licząc paliwa spadły o 6,2% lub o 1,84 funta na miejsce z 29,59 GBP do 27,75 GBP.
  Dochody na jedno miejsce wzrosły o 0,8%, mimo związanego z Wielkanocą spadku przewozów.
  Dochody dodatkowe wzrosły znacząco, bo aż o 31% lub o 0,76 funta na 1 miejsce.
  Liczba pasażerów sięgnęła 14,9 miliona i była wyższa o 10,1% niż rok temu.
  Bilans spółki wzrósł o 59 milionów GBP do 726 milionów GBP.
  Nastąpił dalszy rozwój sieci połączeń, z 67 lotnisk, na 235 trasach latało 110 samolotów.
  W ostatnim półroczu rozpoczęliśmy obsługę 28 nowych tras oraz 4 nowych miast. W lecie 2006 r. zaczniemy latać do kolejnych 8 nowych miast.
  80% naszych samolotów lądowało najpóźniej 15 minut po planowanym czasie, a 96% najpóźniej godzinę po planowanym czasie.

  Komentując obecne wyniki Andy Harrison, Dyrektor Wykonawczy, powiedział:

  „easyjet cały czas rozwija się. Osiągamy to dzięki unikalnemu połączeniu niepowtarzalnych ofert cenowych dla klientów, dogodnej siatce połączeń oraz wysokiej jakości obsługi klientów. W pierwszym kwartale omawianego okresu zanotowaliśmy wzrost dochodów o 14%, rozpoczynając loty na 28 nowych trasach oraz uruchamiając naszą nową bazę na lotnisku Malpensa pod Mediolanem.”

  „Wyniki ostatnich 6 miesięcy były nieco powyżej oczekiwań, jakie zakładaliśmy na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy w lutym. Skuteczne cięcie kosztów oraz wzrost dochodów, zwłaszcza na działalności dodatkowej, zrównoważyły wysoki wzrost cen paliwa oraz efekt Wielkanocy, która w 2006 r. przypadła na drugie półrocze rozliczeniowe.”

  „Lepsze niż się spodziewaliśmy wyniki finansowe pierwszego półrocza i dobre wyniki z okresu Wielkanocy podniosły prognozę na cały rok. Jesteśmy świadomi tego, że mamy przed sobą dobre lato, ale ceny paliw nadal pozostają bardzo wysokie, a do tego działamy na bardzo konkurencyjnym rynku. Mimo tych przeszkód przewidujemy, że dochód z jednego miejsca w perspektywie całego roku wzrośnie w podobnym stopniu jak miało to miejsce w 2005 r. Poza tym spodziewamy się, że wzrost dochodów dodatkowych na jedno miejsce wyniesie ok. 20% w ciągu całego roku. Ciągły proces obniżania kosztów powinien zaowocować spadkiem kosztów na jedno miejsce o ok. 5%, nie licząc paliwa. Zakładamy, że ceny ropy pozostaną na obecnym poziomie, a ryzyko kursowe pozostanie neutralne. Generalnie przewidujemy, że zysk easyJet przed opodatkowaniem wzrośnie w stosunku do 2005 r. o ok. 10% - 15%.”