Tego lata, w ostatnią niedzielę i poniedziałek sierpnia (27-28 sierpnia), setki tysięcy turystów przyciągnie znany na całym świecie wielokulturowy Karnawał Notting Hill. To największy artystyczno-muzyczny festiwal w Europie. Rozmachem dorównuje mu jedynie Karnawał w Rio De Janeiro.
Obrazy z barwnej dzielnicy Londynu, pełnej muzyki, tańca, jedzenia i ulicznych straganów oraz przebranych w kostiumy postaci, ruchomych platform i maskarad można podziwiać w większości stacji telewizyjnych na świecie. Jednak tylko będąc na miejscu mamy szansę doświadczyć atmosfery zabawy, szaleństwa i wspaniałej muzyki na własnej skórze. Notting Hill Carniaval ma na celu propagowanie kultury i tradycji danego kraju poprzez sztukę , taniec i muzykę. Jest to największy artystyczno - muzyczny festiwal w Europie. Trwa nieprzerwanie od 1966 roku. Jedynie Karnawał w Rio De Janeiro dorównuje mu wielkością.
To wielkie święto zaczęło się początkowo od afro-amerykańskich imigrantów z Karaibów, w szczególności Trynidadu, gdzie karnawałowa tradycja jest bardzo silna. Ludzie żyjący lokalnie marzyli o stworzeniu święta, które zjednoczyłoby afro-amerykańskich mieszkańców z Notting Hill, przeciwnych rasizmowi. Brak możliwości pracy oraz niedogodne warunki bytu prowadziły do utraty poczucia własnej godności.
Pod koniec lat 50-tych Afro-amerykanie byli narażeni na ciągłe naciski społeczne. Spotkania były organizowane w klubach Północnego Londynu, gdzie mogli oni bawić się swobodnie. W tym samym czasie „steel band music" była grana w każdą niedzielę przy Colherene Pub w Earls Court przez imigrantów mieszkających w Londynie. Od tego rozwinęła się idea zapraszania zespołów , które brały czynny udział na ulicznym festiwalu w Notting Hill. Miało to zachęcać ludzi, w szczególności młodzież i dzieci afro-amerykańskie, jak i europejskiego pochodzenia ,aby jednoczyć się społecznie i kulturowo na ulicach Notting Hill. Pierwszy festiwal miał miejsce w 1964 roku i odniósł ogromny sukces. Kiedy czarni mieszkańcy z Notting Hill usłyszeli pierwsze rytmy muzyki „steelband", natychmiast wychodzili z domów na ulice, bawiąc się. Mogli oni w ten sposób wyrazić siebie, swoje uczucia wobec muzyki oraz poczucie wspólnoty z mieszkańcami. Rytuał ten przypominał im także Karnawał w ich ojczystym kraju. Okazja do zabaw i czynnego uczestniczenia w przedstawieniach artystycznych na ulicach Londynu, gdzie nie odczuwali nacisków społecznych, nie mogła zostać pominięta.
Co roku festiwal składa się z pięciu części:
Mas (konkurs i parada strojów),
Steel band (zespoły grające na bębnach),
Calypso (improwizacje w rytmach afrykańskich),
Soca (tradycyjna muzyka karnawału, mieszanka soulu i calypso),
Static Sound Systems (45 scen z dj-ami i zespołami na żywo).
W paradzie karnawałowej biorą udział przebrane w specjalne kostiumy zespoły dziecięce tańczące w rytm muzyki. Zabawa ciągnie się na długości 5 kilometrów, gdzie jest rozstawionych 45 scen muzycznych, a także najnowocześniejsze systemy nagłaśniające. Na każdej scenie jest grana inna muzyka m.in. soca, reggae, azz, soul, hip-hop, funk music, house, garage. Przez dwa dni Karnawału od 12:00 do 20:00 na scenach bawią się uczestnicy. Potem, przenoszą się do okolicznych klubów i pubów. Nie brakuje też punktów gastronomicznych kuszących zapachami specjałów prosto z Karaibów i egzotycznych potraw z całego świata. Podczas Karnawału odbywają się liczne konkursy, w których wybierani są najlepsi muzycy, zespoły i orkiestry grające na narodowych instrumentach z Trynidadu i Tobago. Podczas Grand Costium Gala co roku wybierani są zdobywcy korony Miss, Mister’a i DJ’a karnawału.
Połączenia easyJet do Londynu:
Kraków (Balice) – London Luton (LTN) – Pn-Ndz – 7 połączeń tygodniowo
Warszawa (WAW) – London Luton (LTN) – Pn- Ndz – 12 połączeń tygodniowo
Serwis w celu prawidłowego działania używa cookies. Warunki przechowywania lub dostępu do cookies możesz określić w swojej przeglądarce.